24 Ekim, Pazartesi

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: HABERLER DENİZLİ'DE KİLİSEYE SALDIRI: FAŞİST MHP İLE İP ÇETESİ EL ELE

Denizli'de kiliseye saldırı: Faşist MHP ile İP çetesi el ele

e-Posta Yazdır PDF

Denizli'de Yenişehir Mahallesi Esnaf Sitesi'nde açılan kilisenin, MHP'li faşistler tarafından kapatılması isteğiyle Belediye Meclisi gündemine taşınmasının ardından, bu kez de Ergenekon'un uzantısı olan İşçi Partisi (İP) ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) çetesine bağlı bir grup, kilisenin önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Denizli'de İP çetesine ve onun gençlik örgütü olan TGB'ye bağlı gruplar, Yenişehir Mahallesi Esnaf Sitesi'nde açılan kilisenin önünde basın açıklaması yapmak istedi. Otomobilleriyle durduruldukları yerde polis kontrolü altında basın açıklaması yapmalarına izin verilen ırkçılar, yaptıkları açıklamada, "Denizli halkı gerekli kamuoyunu oluşturup bu nifak yuvasını buradan temizler" diyerek nefret saçtı.

Merkezi Ankara'da bulunan Mesih'in Kilisesi Derneği tarafından Denizli'deki Yenişehir Mahallesi Esnaf Sitesi'nde açılan kilise, gelen tepkiler üzerine 'Laodikya Kilisesi' yazan tabelasını değiştirip, dernek temsilciği tabelası astı; fakat bu durum kiliseye yönelik saldırıların sürdürülmesine engel olmadı.

İşçi Partisi İl Başkanı İbrahim Kasapoğlu, bazı partililer ve TGB üyesi 30'a yakın kişi, kilise önünde basın açıklaması yapıp, protesto eylemi yapmak istedi. Kilisenin bulunduğu siteye doğru otomobilleriyle konvoy hâlinde giden grup, Şehit Öğretmen Yusuf Batur Caddesi'nde polisler tarafından durduruldu.

İP Denizli İl Başkanı İbrahim Kasapoğlu ile polisler arasındaki tartışmaların ardından Kasapoğlu, basın açıklamasını durduruldukları yerde yapmak istediğini belirtti. Polis ilk önce bu isteğe olumsuz yanıt verdi, ardından çevik kuvvet polislerinin kontrolü altında grubun açıklama yapmasına izin verildi. Kasapoğlu, Denizli'de kiliseye ihtiyaç duyan kadar Hristiyan bir topluluğun bulunmadığını belirtip, "Cemaati olmayan bir kilise girişimi art niyetlidir. Bir misyonerlik ve ajanlık faaliyetidir. Kilisenin açılmasına izin veren Denizli Valiliği, Denizli Emniyet Müdürlüğü ve Denizli Belediyesi'nin tutumu ibret vericidir ve suçtur. Partimizin bu tutumu sonrası kamuoyu oluşacaktır ve Denizli yönetimini zora sokacaktır. Polisin bu tavrı da bu nedenledir. Polis burayı korumazsa, kiliseye provakatif bir eylem olursa, haklı eylemimiz haksız duruma düşer. Denizli halkı gerekli kamuoyunu oluşturup bu nifak yuvasını buradan temizler. Buraya yapılacak provakasyonun sorumlusu buraya izin veren kişiler olacaktır" dedi.

Faşist MHP de nefreti körüklüyor

Laodikya Kilisesi açıldığında, site yönetimi kilisenin kapatılması için dilekçe verirken, MHP'li üyeler konuyu Denizli Belediye Meclisi'ne taşımıştı.

Gelişmeler üzerine kilisenin başpastörü İsmail Serinken konuyla ilgili bir açıklama yaparak anayasal haklarını kullandıklarını belirtmiş ve "Biz Türk Hıristiyanları olarak bu ülkenin eşit vatandaşlarıyız. Her inanç sahibi inandığını tebliğ etme hakkına sahiptir. Bu Anayasa'nın güvencesi altındadır. İsteğimiz yalnızca inancımızın gereği olan ibadetimizi, bizim için kutsal mabet olan kiliselerde yerine getirebilmek. Denizli bir avuç hıristiyanı kendi içinde barındıramayacak mı? Bu düşüncelerimi sağ duyusuna güvendiğim Denizli halkının vicdanına sunuyorum" demişti.

MHP ile İşçi Partisi daha önce de Kıbrıs'taki işgalin devamı ve Ermeni soykırımının inkârı konusunda ortak eylemler yaparak Kızılelma koalisyonu oluşturmuşlardı.

İki parti, darbeci generallerin ve Ergenekon çetesi üyelerinin yargılanmamaları konusunda da Silivri'yi savunma hattında birleşiyor.


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo