26 Ekim, Çarşamba

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: HABERLER TAKSİM'DE BİNLERCE İNSAN ERMENİ SOYKIRIMINDA KATLEDİLENLERİ ANDI

Taksim'de binlerce insan Ermeni soykırımında katledilenleri andı

e-Posta Yazdır PDF

24 Nisan 1915'te başlayan Ermeni soykırımının 97. yıldönümünde, soykırımda katledilen Ermeniler dün İstanbul, Ankara, İzmir ve Bodrum'da anıldı. Taksim'deki anmaya geçen yılın 3 katı insan katılırken, bir çok farklı görüş ve kesimden binlerce insanın yanyana durarak Ermeni halkının büyük acısını paylaşması soykırımla yüzleşme yolunda atılmış önemli bir adım oldu.

- İstanbul Taksim Meydanı'nda anmaya dakikalar kala, DurDe'nin çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi alanda birikmeye başladı. Anmayı düzenleyen aktivistler saat 18:00'de Bekar Sokak'ta buluşarak meydana birlikte yürüdüler.

- Saat 18.30'dan itibaren dolmaya başlayan alanda Ermeni ezgileri çaldı. 

- Ana pankartta Türkçe, Ermenice, Kürtçe ve İngilizce "Bu acı hepimizin" yazarken 25 Nisan 1915'te İstanbul'da gözaltına alınan ve çoğundan bir daha haber alınmayan Ermeni toplumunun önde gelenleri ve aydınlarının, 19 Ocak 2007'de Agos gazetesinin önünde katledilen Hrant Dink ve geçtiğimiz 24 Nisan'da zorunlu askerlik yaptığı Batman'da ırkçı cinayetle aramızdan alınan Sevag Şahin Balıkçı'nın resimleri topluluk tarafından taşındı.

- Saat 19:15'i gösterdiğinde 24 Nisan'da gözaltına alınanların isimleri okunmaya başladı. 19:30'da "Bu acı hepimizin" açıklaması okundu.

- Anmaya 2011'de askerlik yaptığı sırada öldürülen Ermeni asker Sevag Şahin Balıkçı'nın ailesi de katıldı.

- Hrant Dink'in eşi Rakel Dink, DSİP Genel Başkanı Doğan Tarkan, Radikal yazarı Oral Çalışlar, DurDe sözcüsü Cengiz Alğan, Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Ferda Keskin, sanatçı Zeynep Tanbay, EDP üyesi Ufuk Uras, sosyolog Ferhat Kentel, Açık Radyo'dan Ömer Madra,  Yeni Şafak yazarları Ali Bayramoğlu ve Hilal Kaplan, Cengiz Aktar, Hrant'ın Arkadaşları'ndan Garo Paylan, Hayko Bağdat, Taraf yazarları Ayşe Hür ve Ümit Kıvanç, Mor ve Ötesi'nden Kerem Kabadayı, BDP milletvekilleri Sırrı Süreyya Önder ve Sebahat Tuncel, Küresel BAK sözcüsü Yıldız Önen, yönetmen Özcan Alper, TTB eski başkanı Gencay Gürsoy, Radikal yazarı Yıldırım Türker, SDP genel Başkanı Rıdvan Turan, ESP yöneticisi İbrahim Çiçek, EMEP yöneticileri, Almanya'daki Soykırım Karşıtları Derneği temsilcisi Selay Ertem, T24 yazarı Aydın Engin, sanatçı Ferhat Tunç, Galatasaray Üniversitesi'nden Ahmet İnsel, Prof. Hüseyin Hatemi, Kuzey Kıbrıs'tan CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy ve daha birçok isim anmadaydı.

- Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP) adlı faşist partinin üyesi 30 kişi, Taksim'deki Atatürk Anıtı'nın önünde, Ankara ve İzmir anmalarının da yakının ırkçı gösteri yaptı. Taksim'de soykırım kurbanlarınını ananları protesto eden ulusalcı faşistlere 15 kadar ülkücü faşist de Türk bayrakları açıp tekbir getirerek katıldı.

Röportajlar:

DurDe sözcüsü Cengiz Alğan: "Türkiye Cumhuriyeti'nin temelinde Ermeni soykırımı yatıyor"

Hrant'ın Arkadaşları'ndan Hayko Bağdat: "Bu sadece Ermenilerle değil, Türkiye'deki herkesle ilgili bir konu"

DSİP Eşsözcüsü Şenol Karakaş: "Bu devletin resmi ideolojisinin temelinde delik açıyoruz"

Mor ve Ötesi'nin davulcusu Kerem Kabadayı: "Bu anmalarla ciddi yol kat ettik"

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Ferda Keskin: "Gerçeklerle yüzleşmenin vakti geldi"

T24 yazarı Aydın Engin: "Seneye daha da kalabalık olacağız"

Galatasaray Üniversitesi'nden Ahmet İnsel: "Bu anmalar tarihle yüzleşme açısından önemli"

Birikim Dergisi genel yayın yönetmeni Ömer Laçiner: ""Anmalar küçük ama anlamlı bir adım"

Siyaset bilimci Maya Arakon: "Bu acılarla yüzleşirsek geleceğe dönük bir şeyler yapabiliriz"

Taraf yazarı Ümit Kıvanç: "Böyle bir şey hiç olmamış yaşayamayız, çok ayıp"

Hrant Dink'in kardeşi Hosrof Dink: ""Önemli olan inkâr değil, idrak etmek"

Bilgi Üniversitesi Müzik Bölümü'nden Tolga Tüzün "Bugün burada olmak çok önemli"

EDP üyesi, eski milletvekili Ufuk Uras "Resmi tarihi en iyi sorgulama böyle olur"

Sanatçı Zeynep Tanbay "Artık bu TC devletinin özür dilemesini sağlamalıyız"

Yeni Şafak yazarı Ali Bayramoğlu "Bu anmalar sayesinde toplumun bazı kesimleri soykırımın varlığını kabul ediyor" 

(Röportajlar: Berkay Bağcı, Selen Elif Argadal)

Taksim'deki anmadan fotoğraflar:

- İstanbul'da gündüz saatlerinde İHD'nin çağrısıyla bir anma yapıldı. 97 yıl önce bugün, Ermeni aydınların tutulduğu, şu anda Türk-İslam Eserli Müzesi olan cezaevi önünde yapılan açıklamalardan sonra, Sevag Şahin Balıkçı'nın mezarı ziyaret edildi. (İHD'nin anmasının haberini okumak için tıklayın)

- Bodrum'da buluşan ırkçılık karşıtlarından oluşan bir grup da Ermeni soykırımının kurbanlarını andı. Anmada Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur De girişiminin metni okundu. (DurDe'nin metnini okumak için tıklayın)

(İzmir'deki"Bu acı hepimizin" anması)

-İzmir Alsancak'taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde, Sevinç Pastanesi önünde saat 18.00'de 1915 soykırımında hayatını kaybedenler anıldı. Saat 19:30'da Bayraklı'da, Tepekule Kongre Merkezi Akdeniz Salonu'nda "24 Nisan, Ermeniler, İzmir" başlıklı bir panel yapıldı. İzmir'de DurDe'den sonra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üyeleri de bir soykırım anması gerçekleştirdi.

- 1915 Soykırımı'nda katledilen Ermeni halkı Taksim'le eş zamanlı olarak Ankara'da saat 19:15'te Sakarya Caddesi'nde anıldı. DurDe'nin düzenlediği anmaya Taraf yazarı Mithat Sancar ve Prof. Dr. Baskın Oran da katıldı.

(Ankara'da Ermeni soykırımında katledilenleri ananlar)


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo