24 Ekim, Pazartesi

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: HABERLER TAKSİM'DE 'İNTİKAM' SLOGANLARI: FAŞİSTLER AGOS'A YÜRÜMEK İSTİYOR

Taksim'de 'intikam' sloganları: Faşistler AGOS'a yürümek istiyor

e-Posta Yazdır PDF

Bugün Taksim'de anma değil, tam bir operasyon var. Çoğunluğunu MHP'li faşistlerin oluşturduğu güruh, Hocalı bahanesiyle toplandıkları Taksim'den AGOS'a, yani Hrant'ın vurulduğu yere yürümek istiyor. Alanda Ermeni ve Kürt düşmanı sloganlar atılıyor. Faşistlerin AGOS'a yürümesine izin verilmemeli!

Şehir dışından gelen gruplar, sabahın erken saatlerinden itibaren Taksim'de ırkçı gösteriye başladı. Sayıları 15 bini buldu.

Taksim'de atılan sloganlarda iki şey öne çıkıyor: Ermeni ve Kürt düşmanlığı. Bu organizasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi desteğiyle yapanların derdinin katledilen Azeriler değil, Ermenileri ve Kürtleri katletmek olduğu görüldü.

Alanda dağıtılan şapkalarda "Ermeni yalanına sesiz kalma" sloganı yazıyor ve Hocalı katliamı hakkında hiçbir ifade bulunmuyor. Öte yandan taşınan pankartlarda da "Türk'e kefen biçenin ölümü korkunç olur" sözleri yazıyor ve Ermenilere karşı "intikam" sloganları atılıyor.

"Hepimiz Ermeni'yiz" diyenler hedef gösterildi

Faşist güruhun hedefinde Hrant Dink'in arkadaşları, "Hepimiz Ermeni'yiz" diyenler var. Alanda taşınan dövizlerde "Hepiniz Ermenisiniz, hepiniz piçsiniz" yazıyor. 

Ülkücü faşistlerin taşıdığı pankartta ise "İşgalcisiniz, katilsiniz, hepiniz Ermenisiniz" şeklindeki nefret sözleri yer alıyor.

Taksim'deki "Hocalı anması" yaklaşık üç haftadır estirilen Ermeni düşmanı terör dalgasının doruk noktası ve topluca işlenmiş bir nefret suçu.

MHP, BBP ve Saadet Partisi'nin yanı sıra kamuoyuna kendini demokrat, Ergenekon karşıtı olarak lanse eden Has Parti de nefret eylemine katıldı. Parti yöneticisi Mehmet Bekaroğlu, ırkçı ve faşistlerle omuz omuza alanda. Has Parti'nin demokrat üyeleri derhal istifa etmelidir.

İdris Naim Şahin tam yerini bulmuş!

İktidarı, muhalefeti, Ermeni düşmanlığında, Soykırım savunuculuğunda, devletin siyasi cinayet geleneğinin savunulmasında birleşti.

Herkesi terörist ilan eden İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Taksim'deki ırkçı gösteride sahne aldı. Miting kürsüsünden faşist güruha hitap eden Şahin İdris Naim Şahin, "Türk milletinin utanılacak bir tarihi, geçmişi yoktur. Türk milletinin yüreği birdir ama gerektiğinde yumruğu da birdir" diyerek 1915 Ermeni Soykırımı'nı savundu.

Aşağıda katil Ogün Samast'a destek sloganları atılırken, kürsüde Hrant Dink cinayetinin gerçek faillerini açığa çıkartmayan bir İçişleri Bakanı var. Hrant Dink'in davasının neden böyle bitirilmek istendiği de görülüyor.

Şahin'in katılımı, Hocalı katliamı bahane edilerek yapılan ırkçı kampanyanın arkasında AKP'nin de olduğunu gösteriyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin ırkçı nefret kampanyasına verdiği desteğin de hükümetin merkezi desteğine paralel olduğu anlaşıldı.

Bülent Arınç'ın sorumlu olduğu devletin resmi kanalı TRT ise ırkçı gösteriyi naklen, adeta bir şenlikmiş gibi veriyor. TRT, ülke çapında Ermenilere karşı nefreti yayarken ırkçı propaganda yapıyor. Açıkça nefret suçu işliyor. TRT eliyle ırkçı nefret ülkenin her köşesine yayılıyor. Bu yayın aynı zamanda, Taksim'den AGOS'a yürümek isteyen faşist güruhun sayısını arttırmakla sonuçlanabilecek tehlikeli bir çaba.

Azerbaycan-Ermenistan çatışmasını iç siyasete tahvil edenler Veli Küçük, Kemal Kerinçsiz, Sevgi Erenol, Doğu Perinçek gibi Ergenekonculardı. Onlar hapiste; yaydıkları Ergenekon zihniyeti ise bugün Taksim ve Beyoğlu'nda.

Yürümelerine izin vermeyin!

AGOS gazetesinin önü dört otobüs çevik kuvvet polisi tarafından tutulmuş durumda. Polislerin kendiliğinden önlem almadığı, ırkçılığa tepki gösterenlerin çabaları sonucu buraya geldiği bildiriliyor.

Taksim'de toplanan ırkçı ve faşist gruplar buradan "Mecidiyeköy'de bir etkinlik var" bahanesiyle AGOS'a, yani Hrant'ın vurulduğu yere yürümek istiyor.

Faşistler, Taksim Meydanı'daki anıtı çevreleyen adacıkta toplanmış durumda; buradan Sıraselviler ve İstiklal Caddesi girişini kaplamış durumdalar. 50 metre ileride, alanın AGOS'a gidiş yönünde panzer, toma ve az sayıda çevik kuvvet var.

Polisin bu yürüyüşe izin verip vermeyeceğini ilerleyen saatlerde göreceğiz. Faşistlerin AGOS'a yürümesine izin vermek bir suçtur ve bu yürüyüş mutlaka engellenmelidir.


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo