23 Ekim, Pazar

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: HABERLER HAYKO BAĞDAT: SOL VE ERMENİ KİMLİĞİMLE BURADAYIM

HAYKO BAĞDAT: Sol ve Ermeni kimliğimle buradayım

e-Posta Yazdır PDF

BDP'nin çeşitli sol siyasi parti ve demokratik kitle örgütleriyle birlikte oluşturduğu Demokratik Blok projesinin İstanbul 2. Bölge adayı olarak adı geçen Hayko Bağdat, Agos gazetesiyle yaptığı röportajda, kaderini etkileyen olayları tribünlerden izlemek yerine mücadele etmeyi seçtiği için milletvekili adayı olmaya karar verdiğini söyledi.

BDP'nin çeşitli sol siyasi parti ve demokratik kitle örgütleriyle birlikte oluşturduğu Demokratik Blok projesi kapsamında İstanbul 2. Bölge'den bağımsız adaylık için ismi geçen Hayko Bağdat, Agos gazetesine şunları söyledi:

"Ermeniler, Hrant Dink'le, geleceğini birtakım insanların inisiyatifine bırakmak yerine, kendi alanında mücadelesini veren bir noktaya gelmişti. Hrant Ağpariğin katledilmesinin ardından bir kırılma yaşandı. Toplum olarak bizi ilgilendiren olayları tribünlerden izler olduk. Bu sırada cenazelerimizin kalabalıklığı ile övünme durumu yaşanmaya başladı. 'Cenazelerimizde değil düğünlerimizde, başarmak için, sevinmek için dayanışalım' demek bana daha anlamlı geliyor. Özellikle sol ve Ermeni kimliği ile bir mebusun varlığı bu alanı açacaktır. Bundan dolayı sıcak bakıyorum adaylığa."

"Ermeni aday konusunda AKP ve CHP'yi inandırıcı bulmuyorum"

'Ermeni milletvekili' konusunda AKP ve CHP'yi inandırıcı bulmadığını kaydeden Bağdat, konuya ilişkin olarak şöyle konuştu:

"Başbakan'ın yüz bin Ermeni'yi Türkiye'den göndermekle tehdit etmesi, Ermeni meselesine bakışını gösteriyor. Hrant Dink'in linç edilmesi için siyasi kampanya yürütenlerden ikisi bu hükümetin kabinesinde. Azınlık vakıflarının sorunlarının çözümü için hazırlanan yasayı Anayasa Mahkemesi'ne götüren ise CHP, dilekçesinde 'Ermenilerin toprak talep ettiği, soykırım tartışmaları yapıldığı bir döneminde bu malları iade etmek ASALA'nın amacına hizmet etmektir' diyor. Bu dilekçenin altındaki imza Kemal Kılıçdaoğlu'nun!"

Gazetede ayrıca, CHP Parti Meclisi'nde yedek üyeliğine seçilen Arev Cebeci ve AK Parti kadrosunda yer alan Melkon Karaköse'nin de vekil adaylıkları üzerine görüşleri alındı.


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo