28 Ekim, Cuma

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: HABERLER GAZİANTEP: KENAN EVREN BULVARI, DEMOKRASİ BULVARI OLDU

Gaziantep: Kenan Evren Bulvarı, Demokrasi Bulvarı oldu

e-Posta Yazdır PDF

Darbecilerin adları şehirlerden siliniyor. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nde "Kenan Evren Bulvarı"'nın adı oybirliğiyle "Demokrasi Bulvarı" olarak değiştirildi. 12 Eylül referandumunda darbecilerin düzenine son veren Gaziantepliler Kenan Evren'den kurtuldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, oylama öncesinde şunları söyledi:

"Göreve geldiğimiz günden bu yana kimsenin ismini silmedik. Çünkü o günün şartlarında verilmiş isimleri silmek bize yakışmaz. Ancak yargı kararı veya kamu vicdanı söz konusuysa o başka. 12 Eylül darbesini yapan Kenan Evren'in ismi Gaziantep'te bir bulvara verilmiş. Bu ismin değiştirilmesi, kamu vicdanı açısından da yönetmeliğe uygun. Halkımız 12 Eylül referandumuyla, darbenin izlerinin silinmesi için referandumda 'evet' demiştir. Bu konuda halkımızdan bize çok sayıda şikayet geliyordu. Biz de Kenan Evren isminin Demokrasi Bulvarı olarak değiştirilmesini uygun gördük."

Oylamada karar, toplantıya katılan 23 meclis üyesinin oy birliğiyle kabul edildi. 12 Eylül referandumunda Gaziantepli seçmenlerin yüzde 70'i darbe anayasasından kurtulmaya "evet" demiş, "hayır" oyları yüzde 30'da kalmıştı.


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo