26 Ekim, Çarşamba

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: HABERLER CHP'NİN FAŞİST ADAYI MANSUR YAVAŞ DÖKTÜRDÜ!

CHP'nin faşist adayı Mansur Yavaş döktürdü!

e-Posta Yazdır PDF

CHP'nin Ankara Belediye Başkan adayı, ülkücü Mansur Yavaş dün CNN Türk'te Ahmet Hakan'ın programında konuştu. Yavaş'ın konuşması, "AKP'ye karşı oyları bölmeyin" diyenlerin içine düştüğü komik durumu gözler önüne seriyor. Tutarsızlık ve ilkesizlik üzerine kurulu bir konuşma yapan Yavaş'a yapılan oy çağrısının, Melih Gökçek'e karşı nasıl bir başarı kazandıracağı merak konusu.

Yavaş, Ahmet Hakan'ın kendisine "koltuk için partisini değiştirmeyeceğini, bu nedenle de CHP'den aday olmayacağı" yönündeki sözlerini hatırlatması üzerine, nasıl parti parti dolaştığını ve CHP'de karar aldığını anlattı:

"Ankara'ya ilişkin anketler yapılırken, Ankara'da benim MHP'den aday olmam halinde belediye başkanlığını kazanacağım yönünde bir sonuç ortaya çıkmıştı. Ben o tarihte, belediye başkanı adayı yapar mı diye bekledim. O süreç içerisinde kendi adaylarını belirlediler. Bir de tabi ki benimle ilgili bir açıklama yapıldı, o şahsiyetle bir ilişkimiz yoktur diye. Ben bunun üzerine küçük partilerden birisinden aday olmak istedim. Ankara'da o dönem içerisinde iki önemli ihtiyaç ortaya çıktı. Bunlardan ilki benim büyükşehir adayı olmam konusundaydı."

Koltuk için parti değiştirmeyeceğini söyleyen Yavaş'ın, bütün bir Ankara'nın kendisine ihtiyacı olduğu megalomonisine mi yanalım, yoksa koltuk için hangi partileri sırasıyla dolaştığına mı? Yavaş'ın "küçük partilerden birisinden aday olmak istedim" dediği ilk parti BBP. Hani MHP'den ayrılan ve üyeleri Rahip Santoro'yu, Hrant Dink'i öldüren, Danıştay ve Zirve Yayınevi saldırılarını gerçekleştiren faşist hareket. Aralık ayı ortasında BBP lideri Mustafa Destici, zaten Yavaş'a teklif götürdüklerini kamuoyuna ilan etmiş, ardından şunları söylemişti:

"BBP ile Mansur Yavaş ismi çok uygundur. Şu anda CHP ile Mansur Yavaş hangi aşamadadır, bilmiyorum. Basına yansıdığı kadarıyla olumlu bir görüşme sürdürüyorlar. Pişmiş aşa su katmak da istemem ama şunu da söyleyeceğim. Mansur Bey, BBP'den hiçbir şey yaşamadan aday olur, camia onu bağrına basar, Ankaralı seçmen bunu doğru olarak görür."

Destici, "Mansur Yavaş, BBP'den mi aday olsun, CHP'den mi aday olsun diye soralım. Hangi sonuç çıkarsa oradan aday olsun" önerisini sunmuştu.

Kısacası, ülkücü hareketi İslam ideolojisine yeteri kadar sarılmamakla suçlayan faşist BBP ile gericiliğe karşı cumhuriyet değerlerini savunduğunu iddia eden "solcu" CHP'nin kapmak için yarıştığı bir aday Mansur Yavaş.

Mansur Yavaş, programda, aynı dönemde Demokrat Parti ve AKP'den de teklif aldığını anlattı:

"Biz Demokrat Parti ile o dönemde görüşmeye başladık. Bu arada buradan söylemem gerekiyor ki AK Parti dâhil tüm partilerden adaylık teklifi geldi. AK Parti'ninki ilçe belediye başkanlığı konusundaydı. Biz ısrarlı biçimde küçük partiden aday olalım ve kutuplaşmada taraf olmayalım istiyorduk."

Böylece Yavaş, solun değil sağın ortak adayı olduğunu kendisi ilan etmiş oldu.

Yavaş, konuşması sırasında sürekli olarak kutuplaşmadan yana olmadığını tekrarlayıp durdu. Kendisini, sadece Gökçek'e karşı bir aday olduğu ve seçildikten sonra CHPcilik yapmayacağı üzerinden tanıttı. Ancak 1990'ların başında Deniz Gezmiş'e terörist, Yılmaz Güney'e katil dediği ve ülkücü faşistleri savunduğu konuşmaları sorulunca "o zamanlar gençtik" cevabını verdi. Ardından da bir özeleştiri yapmak durumunda olmadığını söyleyip "kızgınlıkla ağızdan çıkmış sözlerdir" dedi. Bildiğimiz tutarsız, popülist argümanlara sığınan Yavaş, "insanlar bazı kişileri kahraman olarak görebilir, saygı duymamız lazım" dedi.

Kürt halkının lider olarak gördüğü Öcalan konusunda ise faşist gelenekten kopmadığını belli eden Yavaş, Gezi direnişçilerini sahiplenirken, çözüm sürecine karşı olduğunu da göstermiş oldu.

"Gezi Parkı olaylarında gençler dinlenmedi. Otobüsler yakıldı diye 'kamu zararı' diyenler 30 yıldır otobüsleri yakanlarla hem de içinde insanlar varken yakanlarla masaya oturdu. Neden bu gençlerle masaya oturulmadı da onlara terörist dendi?" diyen Yavaş, bildiğimiz milliyetçi karşılaştırma ile "Gezi'yi muhatap alın, Kürt hareketini değil" demiş oldu.

Sağın ortak adayından, zaten en başından beri özgürlük ve demokrasi yanlısı fikirler beklemiyorduk. Yavaş'ın son konuşmaları bunu kanıtlamış oldu. Ankara'nın sağcı adaylara karşı gerçek bir sol adayının olduğunu hatırlatmamız lazım. HDP'nin adayı Salman Kaya, hem Alevi kimliği, hem referandumda "Yetmez ama Evet" diyerek aldığı demokratik tavır, hem Kürt hareketinin taleplerine ve Öcalan'la sürdürülen müzakere olan desteği hem de ekoloji yanlısı tutumu ile "Gökçek mi Yavaş mı?" ikilemini kırabilecek tek aday.


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo