29 Ekim, Cumartesi

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: HABERLER MECLİSTE MHP PROVOKASYONU

Mecliste MHP provokasyonu

e-Posta Yazdır PDF

TBMM Genel Kurulu'nda konuşan BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık'ın Kürtlere yapılan ırkçı saldırıları organize eden Ülkü Ocakları'nı teşhir etmesi üzerine "PKK köpekleri" ifadesini kullanan MHP'liler, BDP'lilere hakaret ve tehditlerde bulundu.

BDP Muş Milletvekili Sırrı Sakık, kürsünden yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Siz, Bosna'da zulme uğramış, Sırpların zulmüne uğramışsanız, Miloseviç'in zulmüne uğramışsanız ama gelip burada Türk kimliğine hapsolup ırkçılık yaparsanız, elinize satırları, baltaları alırsanız, Kürtlere saldırırsanız, Sırp ruhuyla Kürtlere hücum ederseniz size sözümüz olur, "Haddinizi bilin.' deriz. Benim sözüm ırkçı ve milliyetçileredir. Eğer siz Sakarya'da saldırırsanız, eğer siz Afyon'da saldırırsanız ve sonra dönerseniz yani polis desteğiyle, Alperen, Ülkü Ocakları'nın desteğiyle gidip saldırırsanız..."

Sakık'a yanıt veren MHP Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, "Ülkü Ocakları'nın, ülkenin meseleleriyle ilgili, milliyetçilikle ilgili suçlanabilecek hiçbir şeyi yoktur. Kimse ülkücüleri ırkçılıkla suçlayamaz" dedikten sonra provokasyonu şöyle başlattı:

"Biz, Güneydoğu'da Bingöl Belediye Başkanımız rahmetli Hikmet Tekin'den -Zaza'dır kendisi- biz, Ağrı'da Mustafa Bağışlayıcı'dan, Hacı'dan -Kürt'tür kendisi- buralarda şehitler verdik. PKK köpekleri öldürdü onları."

BDP Bitlis Milletvekili Hüsamettin Zenderlioğlu, MHP'li Uzunırmak'a tepki göstererek "Böyle konuşmaya hakkı yok bunun" dedi.

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural da faşist demagojiyi sürdürerek "Kürt kökenli insanlara kurşun sıkanların hesabı sorulacak" diye konuştu.

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy ise Bursa'da Kürtlere yapılan saldırı ve linç girişimlerinde "bir tane Ülkü Ocaklı ve MHP'li varsa tespit edip getirsinler milletvekilliğinden istifa edeyim" dedi.

Oktay Vural'ın "AKP ve BDP gibi, şıracının şahidi bozacı gibi davranışları", "Dostunuz PKK" ifadelerine, AKP milletvekilleri tepki gösterdi.

Hemen istifa et!

MHP Bursa Milletvekili Necati Özensoy'un hemen istifa etmesi gerekiyor. Çünkü Bursa'da Kürtlere yapılan saldırı ve Kürtlere linç girişimlerinin görüntüleri, saldırganların Ülkü Ocakları ve MHP üyelesi olduğunu açıkça gösteriyor.

Yandaki fotoğraf, 28 Ekim 2012'de BDP'lilerin yaptığı yürüyüşe saldırı sırasında çekildi. Saldırıyı linç girişimi izlemiş, MHP'liler BDP kortejine ateş açmıştı. 7 Eylül 2012'de ise Bursa Osmangazi'deki BDP temsilciliği yine ülkücü faşistler tarafından kurşunlanmıştı. 

Sadece Bursa'da değil nerede Kürtlere yapılan bir saldırı varsa bunun ardında MHP'liler var. Kendilerini gizlemeye hiçbir zaman gerek duymayan ülkücü faşistler hakkında hiçbir soruşturma açılmıyor. Bir çok muhalif gösteriyi gaz bombalarıyla dağıtan polis, MHP'lilere dokunmuyor.

1970'lerden bu yana MHP'nin silahlı kolu olarak faaliyet gösteren Ülkü Ocakları hakkında bir çok delil, tanık ifadesi, bilgi ve belge olduğu halde kapatılmıyor. Sokakta linç örgütleyen, anayasaya göre bir suç olan halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmeyi aralıksız sürdüren MHP karşısında yargı hep sustu.


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo