23 Ekim, Pazar

Son güncelleme:01:16:48 PM GMT

BURADASINIZ: DÜNYA ORTADOĞU EL NUSRA CEPHESİ İLE ÖSO ARASINDA ÇATIŞMALAR

El Nusra Cephesi ile ÖSO arasında çatışmalar

e-Posta Yazdır PDF

İdlip'te dün El Kaide bağlantılı El Nusra Cephesi ile Özgür Suriye Ordusu arasında çıkan çatışmalarda 10 kişi hayatını kaybetti. Bugün ise Serêkaniyê'de El Nusra Cephesi ile YPG arasında çatışmaların yaşandığı bildiriliyor.

İdlip'te 13 Nisan günü de El Nusra ile Özgür Suriye Ordusu militanlarının çatıştığı iddia edilmişti. Suriye içi kaynaklar, dünkü çatışmanın, El Nusra Cephesinin iki üyesinin ÖSO tarafından kaçırıldığı iddiası üzerine başladığını belirtiyor.

Bugünse Batı Kürdistan'da Serêkaniyê'de El Nusra Cephesi ile YPG arasında çatışmaların başladığı bildiriliyor. Bu bölgede El Kaide bağlantılı grupların YPG'ye saldırısı sonucu başlayan çatışmalar uzun süre devam etmiş, yapılan ateşkes anlaşmaları ihlal edilmiş, El Nusra Cephesi'nden sonra ÖSO'nun bazı Kürt ve Arap birlikleri de çatışmalara katılmıştı. Daha sonra bölgede ÖSO ile YPG arasında ateşkes anlaşması imzalanmış, rejimin elinde olan bölgeleri birlikte özgürleştirme kararı alınmıştı. El Nusra Cephesi bu anlaşmanın bir tarafı olmasa da görüşmelere gözlemci olarak katılmış ve anlaşmanın şartlarını ihlal etmeyeceğini duyurmuştu.


E-mailPrintFavorites PDF Blogger Delicious Digg Facebook Friendfeed Google Haber.gen.tr Live MySpace StumbleUpon Twitter Yahoo